СТИЛІСТИЧНО-ФІЛОСОФСЬКИЙ ЗМІСТ ЕПІСТОЛ A. VON DROSTE-HULSHOFF
PDF (Англійська)

Ключові слова

поезія
цикл
стилістика
автор
проблематика
почуття

Як цитувати

Шевченко, М., & Бікезіна, А. (2019). СТИЛІСТИЧНО-ФІЛОСОФСЬКИЙ ЗМІСТ ЕПІСТОЛ A. VON DROSTE-HULSHOFF. Молодий вчений, 6 (70), 375-377. https://doi.org/10.32839/2304-5809/2019-6-70-72

Анотація

У статті розглядаються стилістичній та філософській зміст епістол Anette von Droste-Hulshoff, чия поезія мало відома не лише широкому колу читачів, але й філологам. Поезія Annete характеризується гострою проблематикою свого часу, яка і досі не втрачає своєї актуальності. Ряд віршів циклу, написаного A. von Droste-Hulshoff , був обраний для аналізу і визначення проблематики кожного з них. Основною темою кожного обраного вірша є любовні почуття. Усі представлені поезії поєднані тужливим усвідомленням авторкою нестримною різниці у віці з коханим, розумінням усіх перешкод і бід, що приносить закоханість немолодої жінки у юнака. Так, три епістоли, присвячені Л. Шюкінгу, пронихливо змальовують непрості стосунки ліричної героїні з коханим: різниця у віці призводить не лише до психологічних конфліктів, а й до відвертого непорозуміння закоханих, адже старша жінка має більший життєвий досвід, вона позбавлена егоїзму та самозамилування юності, вона може дозволити собі чесність у словах і у діях усепереч суспільним нормам. «Abschied von der Jugend» – лірико-філософська поезія про прощання з молодістю, у якій з великою виразністю лірична героїня висловлює свої роздуми про людський вік і його неминуче вгасання. Людина, старість якої невмолимо наближається, порівнюється з вигнанцем, що стоїть на кордоні рідної землі; з могильщиком, що тужить за померлими подібно ліричної героїні з її тугою за втраченими можливостями. Образ понурого мандрівника, в серці якого зосереджені усі сподівання і водночас уся журба («So an seiner Jugend Scheide / Steht ein Herz voll stolzer Träume»; «Seine Neigungen, verkümmert, / Seine Hoffnungen, begraben») – перетворюється під пером Дросте на скорботну жіночу постать. Але авторка, як щира християнка, висловлює віру, християнську покору і сподівання на Божу ласку в майбутньому, які допоможуть їй творити, а також розвивати та оберігати чиюсь молодість («nur in der feuchten Scholle / Kann der frische Keim sich hüten»). Філософія цього циклу проста на перший погляд: немолода жінка розуміє неможливість щасливого кохання з молодим чоловіком. Але у своєму поєднанні вірші цього циклу відкривають глибинні почуття поетеси: не суспільний аспект таких стосунків, а внутрішні конфлікти спричиняють найбільший біль і, водночас, дають найбільшу втіху. Важке рішення дати волю почуттям, непорозуміння і образи, боротьба за володіння серцем і думками коханого, численні поступки, – усе це варте щастя від близькості духовної спорідненої істоти, яке врешті решт примирює і з майбутньою розлукою, і з наближенням старості. Це щастя єднання нехай короткотривалого, з власною половинкою породжує вдячність за теперішнє, смиренність у майбутньому і віру у власну необхідність для молодого коханого, хай навіть у якості його друга, опори і захисника.

https://doi.org/10.32839/2304-5809/2019-6-70-72
PDF (Англійська)

Посилання

Aktualni problemy literaturoznavstva (2000). [Actual problems of literary studies]. Dnipropetrovs’k : SMN. (in Ukrainian)

Tihonova O.V. (2008). Istoriya zapadnoevropejskoj literatury XIX veka (romantizm i realizm) : uchebnoe posobie dlya vuzov [The history of West European literature of the XIX century (romanticism and realism)]. Voronezh : Izd-Poligraf. (in Russian)

Heselhaus С.A. von Droste-Hülshoff. Werk und Leben. (1971), Düsseldorf : DNU.

Woesler Fr. Modellfall der Rezeptionsforschung: Droste-Rezeption im 19. Jahrhunder (2006), Bern : Optima.

Kemminghausen K.S. Von Droste-Hülshoff (1981), Berlin : Aufl.